Zalety rodzinnych śniadań przy wspólnym stole

Zalety rodzinnych śniadań przy wspólnym stole

Niespieszne śniadania w rodzinnym gronie to obecnie luksus na jaki niewiele osób może sobie pozwolić. Żyjemy w ciągłym pędzie, pracujemy dużo i o różnych godzinach. Na dodatek podczas spożywania posiłków często przeglądamy również smartfony. Taka kultura spożywania śniadań niestety niewiele ma wspólnego z tradycyjnym rytuałem wspólnych posiłków w rodzinnym gronie. Warto więc się zastanowić nad tym jakie są zalety rodzinnych śniadań przy wspólnym stole. Może kiedy uświadomimy sobie jak duże ma to znaczenie, będziemy dążyli do zastosowania takiego rytuału w swoim domu.

Jakie są zalety rodzinnych śniadań przy wspólnym stole?

Zalety rodzinnych śniadań przy wspólnym stolePrzede wszystkim dzięki codziennym śniadaniom w rodzinnym gronie jesteśmy w stanie odpowiednio budować więzi rodzinne. To również szansa na zbudowanie rodzinne tradycji poprzez rytuał wspólnych1 śniadań. W ten sposób zaspokoimy potrzebę akceptacji i przynależności zarówno u nas rodziców, jak i u dzieci. Ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że takie śniadanie może być po prostu okazją do wspólnego spędzenia ze sobą czasu. Zwykle cały dzień mamy zajęty rożnymi obowiązkami, więc warto aby jego początek spędzić we współnym rodzinnym gronie. Takie śniadanie będzie okazją do rozmów. Może się okazać, że w ciągu dnia nie znajdziemy już na to czasu. Warto więc wstać odpowiednio wcześnie, aby przygotować śniadanie dla całej rodziny i spędzić razem choć trochę czasu przy wspólnym posiłku.

Jaki ma to wpływ na nasze zdrowie?

Ale budowanie relacji rodzinnych to nie wszystkie korzyści jakie wynikają z rodzinnych śniadań przy wspólnym stole. Przede wszystkim kiedy jedzeniu nie towarzyszą rozpraszacze rodzaju gazety czy smartfona, to zjadamy mniej. W przeciwnym wypadku zwyczajnie się zapychamy. Spożywanie wspólnych śniadań pozwala delektować się jedzeniem, pozwala na celebrację, czy powolne jedzenie. To również ma wpływ na nasze zdrowie. Dzięki temu bowiem znacznie lepiej trawimy pokarmy. Również wspólne spożywanie posiłków determinuje wybór odpowiednich potraw. Z pewnością na rodzinne śniadanie przygotujemy coś znacznie zdrowszego, niż gdybyśmy mieli ten posiłek spożywać w samotności. Naturalnie warto również zwrócić uwagę na to, że wspolne śniadanie i inne posiłki spożywane w rodzinnym gronie, mogą budować u naszych dzieci poprawne relacje z ludźmi. Dzięki temu uczą się jeść i rozmawiać w większym gronie, co z pewnością przyda się im w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *