Zwyczaje żywieniowe Polaków

Zwyczaje żywieniowe Polaków

Zwyczaje żywieniowe Polaków coraz bardziej zbliżają się do zachowań jakie obserwujemy w krajach rozwiniętych. Czym się one charakteryzują? To przede wszystkim życie w dużym pędzie i spożywanie posiłków w trakcie wykonywania innych czynności. Natomiast nawet kiedy mamy czas na jedzenie w domu to i tak robimy w nieodpowiedni sposób. Do tego dochodzi ogólnie słaba jakość pożywienia. Albowiem często decydujemy się na jedzenie śmieciowe. W tym artykule w głównej mierze jednak skupimy się nad tym w jaki sposób Polacy spożywają posiłki w domu.

Zwyczaje żywieniowe Polaków

Zwyczaje żywieniowe PolakówW jaki więc sposób spożywają posiłki Polacy? Przede wszystkim jemy zazwyczaj w samotności. Nawet rodziny rzadko kiedy zasiadają w komplecie do wspólnych posiłków. Wynika to głównie z tego, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Często wracamy z pracy bardzo późno, a dzieci nadal uczestniczą w dodatkowych zajęciach. Nie ma więc szans na wspólny obiad, czy też kolację. A śniadania spożywamy w pośpiechu. Zdecydowanie też co raz mniej gotujemy w domu. Raczej decydujemy się na zakup gotowych posiłków, które tylko w domu odgrzewamy. Oczywiście nie trzeba przypominać, że nie jest to specjalnie dobre dla naszego organizmu.

Obiady, śniadania i kolacje często spożywamy przez telewizorem lub wpatrzeni w ekran smartfona, czy też gazetę. Nawet jeśli uda nam się zasiąść wspólnie do posiłku, to rzadko wówczas rozmawiamy. Być może na taki stan rzeczy wpływ może mieć również nasze zmęczenie.

Świąteczne obżarstwo Polaków

Ciekawym zjawiskiem wartym osobnego omówienia są zwyczaje żywieniowe Polaków podczas świąt. W naszym kręgu kulturowym szczególne miejsce mają świętą wielkanocne i święta bożego narodzenia. Wówczas mamy zazwyczaj wolne od pracy i czas ten spędzamy w domu na rodzinnych spotkaniach i wspólnym spożywaniu posiłków. Teoretycznie wygląda to bardzo dobrze. W końcu mamy czas na wspólne posiłki i spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Jednak to w jaki sposób wówczas jemy przechodzi wszelkie pojęcie. Zazwyczaj podczas przygotować przedświątecznych przygotowujemy całą masę jedzenia, oczywiście w skali znacznie przewyższającej potrzeby. Następnie podczas świat tą całą górę jedzenie pochłaniam wręcz bezrefleksyjnie. I zazwyczaj są to potrawy ciężkostrawne i tłuste. To tego cała masa różnego rodzaju ciast. To wręcz żywieniowe samobójstwo. Jednak ten rytuał powtarzamy regularnie dwa razy w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *